PC86 Closed Loop Stepper Motor Driver for 86mm Flange 2 Phase with DC24-110V AC18-80V
Shenzhen Zero One Intelligent Control Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : ZEROONE-Control
Model Number : PC86
Certification : CE,ROHS
Place of Origin : Shenzhen, China
MOQ : 1pcs
Payment Terms : MoneyGram,Western Union,T/T,D/A,L/C,D/P
Supply Ability : 500pcs/day
Delivery Time : 2-7 days
Packaging Details : 1pcs/box, 30boxes/carton
Motor type : Stepper Motor,DC Motor,Hybrid
Weight : 0.5kg
Name : PC86 stepper motor driver
Voltage : DC(24V-110V) AC(18V-80V)
Color : Black
Control mode : Pulse + direction, manual input,rs485,DIR/Pulse + CW/CCW
Current : 1.4A-6.0A
Matching motor : Nema23/Nema24/Nema34 motor
Currenting setting : 16 channel
Contact Now
PC86 Pulse Closed Loop Stepper Motor Driver for 2-Phase 86mm flange Nema34 motor
Application Areas
Ideal for small to medium-sized automation equipment and instruments including:
  • Engraving machines and marking systems
  • Cutting machines and laser phototypesetting
  • Plotters and CNC machine tools
  • Automatic assembly equipment
Particularly effective in applications requiring low noise operation and high-speed performance.
Compatible Motor and Driver Combinations
Stepper Motor Model Flange (mm) Torque (N.m) Current (A) Features and Applications Matching Driver
Nema 23 57 0.6-3.2 1.0A-4.0A Suitable for small and medium-sized CNC equipment PC86 Closed-loop
Nema 24 60 1.5-4.0 2.0A-5.0A Suitable for small to medium-sized CNC equipment, with slightly higher torque than Nema23, and compatible with various installations. PC86 Closed-loop
Nema 34 86 3.0-12.0 3.0A-8.0A Suitable for heavy-load, high-rigidity applications PC86 Closed-loop
Nema 42 110 10.0-30.0 5.0A-15.0A Suitable for large machine tools and heavy-duty conveyor lines for industrial automation with 1.8° or 0.9° step angles PC86 Closed-loop
Setting of DIP Switch:
Pulse/rev
SW1
SW2
SW3
SW4
Default
On
On
800
Off
1600
Off
3200
SW6 rigidity setting: When OFF, the actuator is rigid; when ON, it is less rigid.
SW7~ SW8 motor housing selection:
Motor
SW7
SW8
Frequently Asked Questions
1. Common Issues in Applications and Their Solutions
Phenomenon
Potential issues
Countermeasure
The motor is not turning.
The power light is not on.
Check the power supply circuit. Power supply is normal.
Motor shaft force
The pulse signal is weak, and the signal current increases to 7-16mA.
Subdivision is too small
Select the correct subcategory
The drive is protected
Power on again
Enable signal is low
This signal is pulled up or disconnected
No response to control signal
Not powered on
The motor circuit is open.
check and connect
The voltage is either too high or too low.
Check the power supply
Motor or driver damaged
Replace the motor or driver
Location is inaccurate
The signal is interfered with.
suppress interference
The shielded ground is not connected or not properly connected.
reliable grounding
The motor circuit is open.
check and connect
Subsection error
Set subdivision
motor stall during acceleration
The acceleration time is too short
prolonged acceleration time
The motor torque is too low
Select a high-torque motor
Low voltage
Appropriately increase the voltage
Driver FAQ
1) What are the advantages of segmented servo drives?
It can effectively reduce torque pulsation and improve output torque.
2) Why does my motor only rotate in one direction?
The pulse mode is mismatched. The signal is pulse/direction. The driver must be set to this mode.
Company product warranty terms
1 One-year warranty
2 Not covered by warranty
Improper wiring, such as reversed polarity of power supply or unplugging while powered
Unauthorized modification of internal components
Use beyond electrical and environmental requirements
Poor environmental heat dissipation
3 Maintenance Process
Please contact the relevant agent or our sales representative
4 Warranty Limitations
Our product warranty covers only the components and manufacturing processes (i.e., consistency).
Product Tags:
86mm Flange Stepper Motor Driver
2 Phase Stepper Motor Driver
DC24-110V AC18-80V PC86 Driver
Wholesale PC86 Closed Loop Stepper Motor Driver for 86mm Flange 2 Phase with DC24-110V AC18-80V from china suppliers
PC86 Closed Loop Stepper Motor Driver for 86mm Flange 2 Phase with DC24-110V AC18-80V Images